نمایش دادن همه 2 نتیجه

سنسور ABS چرخ عقب چپ فوتون ساوانا

ترمز های ضد قفل یا ABS در بسیاری از خودرو های مدرن کاربرد دارند تا در هنگام فشردن پدال ترمز

سنسور ABS چرخ عقب راست فوتون ساوانا

ترمز های ضد قفل یا ABS در بسیاری از خودرو های مدرن کاربرد دارند تا در هنگام فشردن پدال ترمز

راننده در زمان رانندگی نیاز دارد که از شرایط خودرو آگاهی پیدا کند، تا بتواند به خوبی آن را هدایت کند. این ارسال اطلاعات و آگاه سازی راننده توسط سنسورها عملی می شود. تمام خودروهای مدرن دارای سنسورهایی در قسمت های مختلف خود هستند که هرکدام وظیفه اطلاع رسانی از وضعیت یک بخش خاص از اتومبیل را، بر عهده دارند.

در واقع سنسور یا حسگر وسیله ای است که محرک های فیزیکی را به عنوان ورودی دریافت می کند، نسبت به این محرک ها واکنش نشان داده و آن ها را به سیگنال هایی که قابل دریافت و اندازه گیری باشند تبدیل می کند، تا به عنوان خروجی نمایش دهد. سنسورها هرکدام می توانند نسبت به محرک های فیزیکی خاصی حساس باشند و متغیر مخصوصی را اندازی گیری کنند. حسگرها در تمام خودروها به کار می رود، هم خودروهای کاربراتوری و هم خودروهای انژکتوری. در خودروهای کاربراتوری سیگنال ها به صورت مستقیم به راننده گزارش می شود، اما در خودروهای انژکتوری، سیگنال ها ابتدا به ECU منتقل می شوند و بعد از پردازش شدن، ارائه می شوند. در برخی موارد نیز سنسورها به بعصی از عملگرها متصل هستند و در صورت نیاز فرمان مناسب را برای آن عملگر ارسال می کنند.

سنسورها با توجه به محرک فیزیکی که دریافت می کنند، می توانند گزارش نقص در عملکرد، خرابی و مشکلات را ارائه دهند و برای تعمیر و یا تعویض قطعات اعلام نیاز کنند. به همین علت نیز حضور و عملکرد صحیح حسگرها بسیار مهم است، زیرا ضعف عملکرد آن ها باعث می شود گزارشی از نقص عملکرد بخش های مختلف اتومبیل، به راننده نرسد و در نتیجه مشکلات زیادی برای خودرو ایجاد شود.

انواع سنسورهای ساوانا

همان طور که اشاره کردیم تمام خودروها دارای حسگرهایی هستند. اما روز به روز با پیشرفته تر شدن اتومبیل ها و بیشتر شدن قدرت پردازش ECU، تعداد سنسورها افزایش پیدا کرده است تا امکانات و راحتی بیشتری در اختیار راننده و سرنشینان قرار گیرد. در ادامه به بررسی عملکرد برخی از سنسورهای به کار رفته در خودروهای انژکتوری می پردازیم.

سنسور اکسیژن ساوانا

سنسور اکسیژن در ابتدای مسیر اگزوز قرار می گیرد و میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی را اندازه گیری می کند تا در نهایت به ECU منتقل کند. ECU با بررسی اطلاعاتی که سنسور اکسیژن ارسال کرده است، می تواند میزان سوخت را تنظیم کند. به این صورت که اگر میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی از اگزوز، کمتر از حد مطلوب باشد، میزان سوخت تزریقی را کاهش می دهد و اگر میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی بیشتر از حد مطلوب باشد، مقدار تزریق سوخت را افزایش می دهد. سنسور اکسیژن باعث می شود راندمان و بازدهی موتور افزایش یابد، میزان آلایندگی اتومبیل کاهش یابد و مصرف سوخت کمتر شود.

خرابی سنسور اکسیژن ساوانا

خراب شدن سنسور اکسیژن تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد موتور خواهد داشت. بیشترین خرابی این قطعه در فصول سرد سال اتفاق می افتد. در این زمان سال وقتی آب سرد روی سنسور بریزد، سرامیک سطح آن می شکند و باعث اتصال برق سنسور می شود. خرابی سنسور اکسیژن با علائمی مانند، روشن شدن چراغ چک، افزایش میزان آلایندگی اتومبیل، ریپ زدن موتور، خوب گاز نخوردن خودرو، افزایش میزان مصرف سوخت و استشمام بوی خام سوزی از اگزوز، مشخص می شود.

سنسور فشار هوای منیفولد (MAP) ساوانا

این قطعه یکی از مهم ترین قطعات خودروها است. این سنسور فشار هوای ورودی به موتور را اندازه گیری می کند و نتیجه را به ECU انتقال می دهد. وقتی پدال گاز فشرده می شود، در فشار هوای درون موتور تغییراتی ایجاد می شود، این تغییرات به ECU انتقال پیدا می کند و پس از پردازش، دستور لازم برای تغییر میزان تزریق سوخت، به منظور تغییر در سرعت اتومبیل، داده می شود.

خرابی سنسور هوای منیفولد ساوانا

همان طور که گفته شد، عملکرد صحیح این سنسور برای اتومبیل بسیار حیاتی است و در صورت خرابی آن مخلوط سوخت و هوا به مقدار درست ساخته نمی شود در نتیجه برای خودرو مشکلاتی ایجاد می شود. منیفولد در معرض جریان هوای چرب قرار دارد و به مرور این چربی روی قطعات آن رسوب می کنند و در عملکرد صحیح آن ها تاثیر منفی می گذارد.

-        اشکال در روشن شدن موتور

-        ریپ زدن اتومبیل

-        خروج دود سیاه از اگزوز، هنگام گاز دادن

-        اشکال در گاز خوردن اتومبیل

-        لرزش در موتور اتومبیل

-        کاهش راندمان موتور

اشکالات ذکر شده، از جمله مشکلاتی است که در نتیجه اختلال عملکرد سنسور منیفولد هوا، برای اتومبیل پیش خواهد آمد. به همین دلیل چک کردن این قطعه برای رسوب گرفتن، می تواند از این مشکلات پیشگیری کند.

سنسور ABS ساوانا

سنسور ABS وظیفه اندازی گیری سرعت چرخ ها و انتقال آن به سیستم کنترل کننده سرعت است. این سیستم باید سرعت هر چرخ را به صورت جدا اندازی گیری کند، زیرا سرعت گردش آن ها باهم متفاوت است. سیستم ترمز ABS در تمام خودروهای مدرن وجود دارد. این قطعه کمک می کند تا در زمان ترمز شدید، چرخ های اتومبیل قفل نکنند و مشکلی در توقف آن ایجاد نشود.

سنسور دنده عقب ساوانا

سنسور دنده عقب روی سپر خودرو نصب می شود و به راننده در مورد برخورد به اجسام، هشدار می دهد. این سنسور برای جلوگیری از برخوررد با اجسام در زمان پارک کردن، بسیار کارآمد است. سنسور دنده عقب می تواند با صدا و یا چشمک زدن LED به راننده هشدار می دهد. هرچه خودرو بیشتر به جسمی نزدیک شود، هشدار بیشتر و شدیدتر خواهد شد.

سنسور دریچه گاز ساوانا

خودروهایی که دارای دریچه گاز مکانیکی هستند و دریچه گاز آن ها با سیم گاز، باز یا بسته می شود؛ دارای سنسور دریچه گاز هستند. این سنسور سرعت پاشیدن سوخت و باز، بسته یا نیمه باز بودن دریچه گاز را به ECU منتقل می کند. سنسور دریچه گاز از یک سمت به دریچه گاز و از سمت دیگر به سیم گاز متصل است. این سنسور یکی از سنسورهایی است که میزان استاندارد سوخت مصرفی موتور را مشخص می کند.

خرابی سنسور دریچه گاز ساوانا

خرابی سنسور دریچه گاز، مانند خرابی دیگر قطعات خودرو، دارای یک سری علائم است. در ادامه به این علائم اشاره می کنیم.

-        بالا و پایین شدن دور موتور خودرو

-        کاهش راندمان و بازدهی اتومبیل

-        دیر بالا رفتن دور موتور

-        گاز خوردن خود به خودی

-        لرزش موتور

 

سنسور دور موتور(RPM) ساوانا

سنسور دور موتور یا سنسور دور میل لنگ یکی از مهم ترین حسگرهای خودروهای انژکتوری است. در صورت خرابی این سنسور، خودرو نمی تواند روشن شود. این سنسور روی پوسته کلاچ نصب می شود و از نوع القایی است، که شامل یک آهنربا دائمی و یک سیم پیچ می شود. حسگر دور موتور فاصله کمی از فلایویل دارد، به همین دلیل می تواند چرخش دنده های فلایویل را اندازه گیری کرده و بر همین اساس، سرعت گردش میل لنگ و پیستون ها را محاسبه کند. با ارسال این اطلاعات به ECU، زمان جرقه زنی، با توجه به چرخش میل لنگ مشخص می شود.

خرابی سنسور دور موتور ساوانا

رسوب روغن در اطراف موتور باعث خرابی این سنسور می شود. در این حالت خودرو استارت می خورد اما روشن نمی شود. برای رفع این مشکل باید سنسور دور موتور را از گریس و رسوب های روغنی پاک کرد.

سنسور دمای هوای ورودی (IAT) ساوانا

در برخی از خودروها علاوه بر سنسور میزان هوای ورودی، سنسوری هم وجود دارد که دمای هوا را اندازه گیری می کند. این سنسور در کنار منیفولد قرار می گیرد. IAT دمای هوای ورودی را اندازه گیری کرده و به ECU انتقال می دهد. ECU با آنالیز این دما، در صورت پایین بودن آن، گرمکن موجود در قسمت ورودی هوا را روشن می کند، تا دمای هوای ورودی افزایش پیدا کند. این عمل سرعت روشن شدن خودرو را در زمان سرمای هوای، افزایش می دهد.

خرابی سنسور دمای هوای ورودی ساوانا

این سنسور خیلی حساس نیست، اما ممکن است روغنی شده و یا دچار کربن گرفتگی شود. در این حالت خودرو دیرتر روشن خواهد شد.

سنسور دمای مایع خنک کننده موتور ساوانا

این حسگر وظیفه دارد دمای آب در گردش اطراف موتور را اندازه بگیرد و به ECU گزارش کند. درون این سنسور، دو سنسور مقاومتی وجود دارد، یکی به پشت آمپر آب متصل می شود و دیگری با ECU در ارتباط است و سیگنال را به آن ارسال می کند. ECU این سیگنال را آنالیز می کند و براساس آن غلظت سوخت را تعیین می کند. اگر دمای آب پایین باشد، غلظت سوخت را افزایش می دهد تا موتور راحت تر روشن شود و در صورت بالا بودن دما، برای کاهش آلایندگی، میزان سوخت را کاهش می دهد. این افزایش و کاهش میزان غلظت سوخت برای بهترین میزان بازدهی موتور انجام می شود.

خرابی سنسور دمای مایع خنک کننده موتور ساوانا

اگر سنسور خراب باشد و دمای آب را بالاتر از حد آن نشان دهد، ECU سوخت را رقیق می کند و در نتیجه برای روشن شدن موتور اشکال ایجاد می کند. اگر هم روشن شود، موتور توان کمی دارد و به درستی گاز نمی خورد. در حالت دیگر سنسور دمای خنک کننده را پایین تر از حد واقعی آن اعلام می کند و ECU با توجه به آن غلظت سوخت را بالا می برد. با بالا رفتن غلظت سوخت، موتور نمی تواند درست روشن شود و در صورت روشن شدن، دود غلیظی از اگزوز آن خارج می شود. در این حالت توان موتور به شدت پایین می آید و مصرف سوخت افزایش پیدا می کند.

سنسور سرعت ساوانا

این سنسور وظیفه دارد سرعت تومبیل را به آمپر سرعت و ECU گزارش دهد. علاوه بر این، این حسگر دور موتور آرام اتومبیل را تثبیت می کند، نوسانات موتور را کاهش می دهد و شتاب را بهینه می کند. این حسگر در قسمتی از گیربکس نصب شده است و اطلاعات سرعت را از پیتون درگیر با دنده، به دست می آورد.

خرابی سنسور سرعت ساوانا

خرابی سنسور سرعت باعث می شود که سرعت اتومبیل توسط آمپر سرعت، نشان داده نشود.

سنسور جریان هوا (MAF) ساوانا

سنسور یا حسگر جریان هوا، وظیفه اندازه گیری چگالی هوای ورودی به موتور را بر عهده دارد. این حسگر در کنار سوپاپ ورودی هوا قرار می گیرد. سنسور جریان هوا از یک سیم داغ تشکیل شده است که کنترل دمای آن، بر عهده ECU است. این حسگر به ECU کمک می کند تا بتواند، برای رسیدن به بهینه ترین حالت موتور، مقدار مناسب هوا را تعیین کند. این سنسوور از بالا رفتن مصرف سوخت جلوگیری می کند.

خرابی سنسور جریان هوا ساوانا

خرابی این سنسور در عملکرد صحیح موتور تختلال ایجاد می کند و می تواند به خاموش شدن ناگهانی آن نیز، بیانجامد.

سنسور فشار روغن ساوانا

این حسگر وظیفه اندازه گیری فشار روغن را بر عهده دارد. کاهش میزان روغن آسیب هایی را به قطعات موتور وارد خواهد کرد. این سنسور درون کارتل روغن و در مسیر کانال اصلی روغن قرار می گیرد تا روی بلوک سیلندر و نزدیک به فیلتر روغن قرار بگیرد. این حسگر دارای یک فنر و یک ساچمه است که سختی آن با فشار پمپ روغن متناسب است. زمانی که فشار روغن کاهش پیدا می کند، فنر باز می شود و ساچمه به بدنه موتور متصل خواهد شد. به این شکل یک جریان الکتریکی ایجاد می شود که به ECU منتقل می شود.

خرابی فشار روغن ساوانا

خرابی این سنسور باعث می شود که با کاهش سطح روغن، چراغ چک روغن روشن نشود.

چگونه عملکرد صحیح سنسورهای خودرو ساوانا را تست کنیم؟

تنها روشی که می توان عملکرد درست سنسورهای اتومبیل را چک کرد، دیاگ زدن است. دیاگ یک دستگاه است که اطلاعات را از ECU اتومبیل استخراج می کند و پس از آنالیز آن ها، می توان به خطاهای عملکردی سنسورها پی برد. از این طریق می توان هرگونه خطایی را بررسی و شناسایی کرد و در نهایت آن را بر طرف کرد.

مزایای استفاده از سنسورها

هرچه تعداد سنسورهای موجود در خودرو بیشتر باشد، ECU درک بهتری از شرایط آن خواهد داشت و دستورات دقیق تری را صادر خواهد کرد. در ادامه دو مورد دیگر از مزایای سنسورهای خودرو را بررسی خواهیم کرد.

ایمنی اتومبیل

حسگرها وظیفه انتقال هر نوع تغییرات در عملکرد قسمت های مختلف خودرو از جمله قطعات موتور و سیستم های ایمنی را بر عهده دارند. همین امر سبب می شود تا ECU در جریان تمام تغییرات و نقص های مشکل آفرین در خودرو قرار بگیرد و به راننده در مورد این نقص عملکرد هشدار بدهد. همین امر باعث می شود که هرچه تعداد سنسورهای روی اتومبیل بیشتر باشد، ایمنی آن بالاتر رود.

اثرات زیست محیطی

سنسورهای متعددی که روی خودرو نصب می شوند وظیفه دارند تا عملکرد خودرو را در بهینه ترین حالت آن نگه دارند. همین مسئله باعث می شود که مصرف سوخت کاهش پیدا کند و هدر رفتی نداشته باشد. این سنسورها احتراق ناقص و میزان مصرف سوخت را به ECU گزارش می دهند و به این شکل ECU تغییرات را کنترل کرده و دستورات و گزارشات مناسب را ارسال می کند.

سنسورها اطلاعات دقیقی از عملکرد قطعات مختلف خودرو در اختیار راننده قرار می دهند. به همین دلیل درست عمل کردن آن ها بسیار مهم است. بنابراین باید به علائم خرابی آن ها آگاه باشید تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن مشکل را رفع کنید.

مطالب مرتبط

بخاری ساوانا | شمع ساوانا | ECU ساوانا | منیفولد ساوانا | گیربکس ساوانا | سنسور ساوانا | پلوس ساوانا | فرمان ساوانا | دسته‌موتور ساوانا | شیشه ساوانا