هیچ محصولی یافت نشد.

با پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی در صنایع مختلف اتفاق افتاد و بسیاری از ماشین آلات و قطعات مکانیکی با تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری جایگزین شدند. صنعت اتومبیل سازی هم از این تغییرات جدا نبوده است. یکی از بزرگترین پیشرفت ها در خودروها، جایگزینی کنترلرهای مکانیکی با کنترلرهای الکترونیکی است. ECU یا کامپیوتر خودرو مانند مغز متفکر عمل می کند و کنترل قطعات مختلف آن را بر عهده دارد. در سراسر اتومبیل سنسورها و ریز پردازنده هایی وجود دارد که توسط ECU کنترل می شوند. این سنسورها اطلاعات را از قطعات مختلف خودرو به ECU مخابره می کنند و ECU براساس اطلاعات دریافتی دستوراتی را مخابره می کند. هرچه تعداد این سنسورها در اتومبیل بیشتر باشد طبیعتا درک ECU از خودرو بیشتر است و می تواند با دقت بیشتری آن را کنترل کند.

وظایف ECU ساوانا

همان طور که گفته شد ECU اطلاعاتی را از سنسورهای موجود در قسمت های مختلف خودرو دریافت می کند، آن ها را پردازش می کند و براساس این اطلاعات دستوراتی را مخابره می کند. این قطعه وظایف نظارتی، تنظیم و کنترلی را در خودرو بر عهده دارد. وظایفی مانند:

·      با تنظیم انژکتور و پمپ هوا مصرف سوخت را کنترل می کند.

·      با کنترل مصرف سوخت، سطح آلایندگی را کاهش می دهد.

·      کنترل سیستم ضد سرقت خودرو.

·      هشدار سرعت و شتاب مجاز تعریف شده برای خودرو.

·      تنظیم عملکرد سیستم ابربگ ها در مواقع تصادف.

·      روشن کردن چراغ های هشدار قطعات، در صورت خرابی یا نقص آن ها.

·      کنترل سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه خودرو.

·      نظارت بر عملکرد درست گیربکس و موتور.

ساختمان ECU ساوانا

این قطعه مهم در خودرو مانند دیگر تجهیزات الکترونیکی دارای بخش ها و قسمت های متفاوتی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

مبدل آنالوگ به دیجیتال

ECU تنها قادر به خواندن زبان کامپیوتر است. در نتیجه اطلاعات دریافت شده توسط سنسورها که به صورت آنالوگ است، باید به زبانی که برای آن قابل درک باشد تبدیل شود. مبدل آنالوگ به دیجیتال، این ترجمه را انجام می دهد.

مبدل دیجیتال به آنالوگ

دستوراتی که از ECU صادر می شوند، توسط این مبدل ها به آنالوگ تبدیل می شوند و به قطعات مورد نظر مختلف ارسال می شوند.

خروجی دیجیتال

برخی از دستوراتی که ECU به قطعات مختلف می دهد نیاز به تغییر فرمت ندارند و به همان صورت دیجیتال فرستاده می شوند. دستوراتی که به قطعات کنترل کننده سیستم جرقه زنی، باز و بسته کننده سوپاپ سوخت و فن خنک کننده ارسال می شوند، از این دست هستند.

فرم دهنده سیگنال

فرم دهنده سیگنال دستورات صادر شده از ECU را به حالت قابل خواندن تبدیل می کند و سطح آن ها را با قطعاتی که دستورات را دریافت می کنند، تنظیم می کند.

چیپ ارتباطی

چیپ های ارتباطی، بین اطلاعات ورودی و خروجی ارتباط برقرار می کنند و کمک می کنند تا ارتباطات بین بخش های مختلف ECU سریع تر انجام شود. چیپ یا تراشه های ارتباطی نقش حافظه فعال را ایفا می کنند و نقص ها و اشکالات را ذخیره می کنند تا بتوان آن ها را با دیاگ زدن بازخوانی کرد.

منظور از دیاگ زدن چیست؟

دیاگ نوعی دستگاه است که توانایی کد خوانی دارد. برای عیب یابی، این دستگاه را به کامپیوتر خودرو وصل می کنند و دیاگ با دریافت و آنالیز اطلاعات، خطایابی را انجام می دهد. در گذشته تعمیرکاران برای عیب یابی گاهی مجبور می شدند تمام موتور خودرو را از هم باز کنند.

حافظه ECU ساوانا

کامپیوتر خودرو دارای حافظه ای است تا بتواند اطلاعات دریافتی از قسمت های مختلف را در خود ذخیره کند. این اطلاعات هم به عملکرد دقیق و درست کامپیوتر کمک می کند و هم در زمان دیاگ زدن مورد نیاز است. ECU دارای دو نوع حافظه با کارایی متفاوت است؛ حافظه موقت و حافظه دائمی که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

حافظه موقت

حافظه موقت مسئول پردازش و شناسایی فعالیت چرخ دنده های گیربکس و موتور است که برای محاسبات لحظه ای از آن ها استفاده می کند. این نوع حافظه با قطع شدن باتری، جدا شدن سوکت ECU، جدا شدن سوکت رله و جدا شدن سوکت BSM پاک می شود.

حافظه دائمی

حافظه دائمی برای پردازش سیگنال ها و اطلاعات سنسورها استفاده می شود. این حافظه مانند سیستم عامل کامپیوتر است و با خاموش شدن خودرو پاک نمی شود.

عوامل خرابی ECU ساوانا

ECU یا کامپیوتر خودرو هم مانند دیگر قطعات دچار اشکال و خرابی می شود. برخی از عوامل هستند که آن را دچار اشکال می کنند. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

·      نوسانات برق و بروز شوک الکتریکی

·      باتری به باتری کردن خودرو

·      خیس شدن ECU

·      چک کردن وجود برق در باتری به روش غلط

·      خرابی استارت

·      خوردگی و رطوبت زدگی

نشانه های خرابی ECU ساوانا

خراب شدن سیستم ECU می تواند اشکالات زیادی را برای عملکرد خودرو به وجود بیاورد. علائمی وجود دارد که نشان دهنده وجود اشکال در کامپیوتر خودرو هستند و با مشاهده آن ها بهتر است که به تعمیرکار مراجعه کنید.

·      مصرف سوخت غیرعادی

·      روشن شدن چراغ چک

·      اشکال در عملکرد درست موتور

·      استارت نخوردن اتومبیل

مطالب مرتبط

بخاری ساوانا | شمع ساوانا | ECU ساوانا | منیفولد ساوانا | گیربکس ساوانا | سنسور ساوانا | پلوس ساوانا | فرمان ساوانا | دسته‌موتور ساوانا | شیشه ساوانا