هیچ محصولی یافت نشد.

خودروهای احتراق داخلی برای به دست آوردن نیروی مورد نیاز برای حرکت نیاز به سوزاندن مخلوط هوا و سوخت درون سیلندر دارند. این احتراق با جرقه شمع خودرو اتفاق می افتد. سیستم برق خودرو تامین کننده برق مورد نیاز برای قطعات وابسته به برق است. کویل یکی از قطعات سیستم برق خودرو است که وظیفه دارد برق مورد نیاز برای جرقه زدن شمع را فراهم کند. شمع خودرو برای جرقه زنی و ایجاد انفجار نیاز به دریافت یک اخلاف پتانسیل بین 7000 تا 25000 دارد. اما اختلاف پتانسیل ایجاد شده توسط باتری در حدود 12 ولت است. کویل یک سیم پیچ تقویت کننده ولتاژ است که ولتاژ دریافتی از باتری را به مقدار مورد نیاز برای جرقه زدن شمع خودرو افزایش می دهد و در زمان مشخص شده برای احتراق، به شمع خودرو می رساند.

 ساختمان کویل ساوانا

کویل خودرو که یک سیم پیچ تقویت کننده ولتاژ است دارای قسمت های مختلفی است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

هسته مرکزی: این قطعه از پلاتین که یک آلیاژ مقاوم به حرارت است ساخته می شود.

سیم پیچ اولیه: این سیم پیچ از جنس مس است و 250 تا350 حلقه دارد.

سیم پیچ ثانویه: این سیم پیچ هم مانند سیم پیچ دیگر از جنس مس است و 15 تا 30 حلقه، آن را تشکیل می دهند.

پایه جرقه زنی: به تعداد سیلندرهای موجود در موتور، پایه جرقه زنی وجود دارد.

عایق سیم پیچ: این عایق ها بین سیم پیچ ها قرار می گیرد تا مانع از سوختن آن ها بر اثر حرارت شود.

بدنه اصلی: این قطعه را از جنس آلومینیوم می سازند تا قدرت انتقال حرارت بالایی داشته باشد.

کویل ساوانا چطور کار می کند؟

سیم پیچ ثانویه و اولیه به دور هسته مرکزی پیچیده شده اند . جریان برق وارد شده از باتری با دور پایین به سیم پیچ اولیه می رسد و در سیم پیچ ثانویه یک القای الکتریکی با دور بالا ایجاد می کند و به این شکل ولتاژ پایین وارد شده تبدیل به ولتاژ بالا می شود.

انواع کویل ساوانا

کویل ها به دو دسته کلی وایر دار و بدون وایر تقسیم می شوند. که هر کدام از این دسته ها دارای زیر مجموعه هایی هستند و در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

کویل های وایر دار

این کویل ها در خودروهای قدیمی بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند و دارای قطعه ای به نام وایر هستند که وظیفه انتقال برق از کویل به شمع را بر عهده دارند. در این نوع از کویل ها هدر رفت انرژی وجود دارد. کویل های وایر دار دارای دو نوع معمولی و دوبل هستند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

کویل های وایر دار معمولی

این نوع از کویل های وایر دار که بیشتر در خودروهای انژکتوری و کاربراتوری مورد استفاده قرار می گیرند، به شکل یک استوانه هستند که یک دلکو به آن متصل شده است و کار آن مرتب کردن جرقه هاست.

کویل های وایر دار دوبل

در کویل های وایر دار دوبل جرقه زنی به صورت دو به دو در سیلندرهای یک و چهار و دو و سه تنظیم می شود. این نوع از کویل ها معمولا در خودروهای انژکتوری به کار می روند.

 کویل های بدون وایر

در طراحی خودروهای جدیدتر خودروسازان وایر را حذف کرده اند تا هدر رفت انرژی کاهش یابد. به این صورت کویل روی شمع قرار می گیرد تا انتقال برق به صورت مستقیم انجام شود و هدر رفت انرژی کاهش یابد. دو نوع کویل بدون وایر به صورت معمول مورد استفاده قرار می گیرد که آن ها را معرفی می کنیم.

کویل های بدون وایر کتابی

 این نوع از کویل ها فرمی شبیه به کویل های وایر دار دوبل دارند، اما پهن تر هستند و وایر ندارند.

کویل های بدون وایر قلمی

این نوع از کویل ها در خودروهای انژکتوری به کار می روند و ولتاژ بالایی دارند. کویل های بدون وایر قلمی پیشرفته ترین نوع کویل ها هستن و برای هر سیلندر یکی از آن ها استفاده می شود.

دلایل خرابی کویل ساوانا

کویل اتومبیل از قطعاتی است که وظیفه تامین برق مورد نیاز برای حرکت خودرو را بر عهده دارند و خرابی در آن برای کل سیستم خودرو مشکل آفرین است و سطح کیفیت عملکرد خودرو را کاهش می دهد. برخی از دلایل خرابی کویل عبارتند از:

·      اشکال در عملکرد باتری اتومبیل

·      نامرغوب بودن کویل

·      کثیفی فیلتر هوا

·      گرما و فشار زیاد

·      وصل کردن وایر به بدنه خودرو

·      اشکال در سیستم برق اتومبیل

·      سوختن یا نیم سوز شدن کویل

·      تمام شدن عمر مفید کویل

·      وجود ایراد در ECU خودرو

نشانه های وجود خرابی در کویل ساوانا

·      افزایش مصرف سوخت

·      کاهش مقدار جرقه زنی و عملکرد ناقص شمع

·      روشن شدن چراغ چک

·      مشکل در استارت خوردن خودرو

·      لرزش موتور

·      ریپ زدن خودرو

مطالب مرتبط

سرسیلندر ساوانا | میل‌لنگ ساوانا | پیستون ساوانا | شاتون ساوانا | یاتاقان ساوانا | کاسه‌نمد و بلبرینگ ساوانا | کارتل ساوانا | فلایویل ساوانا | کویل ساوانا | کاتالیزور ساوانا