هیچ محصولی یافت نشد.

رادیاتور خودرو یکی از قطعات مهم موتور خودرو است که وظیفه خنک کنندگی آن را بر عهده دارد. این قطعه یک مبدل حرارتی است که در موتور خودرو قرار گرفته و سیال با دمای بالا از درون آن عبور کرده و کاهش دما پیدا می کند. این قطعه دما موتور را تحت کنترل خود دارد و از افزایش دمای زیاد آن جلوگیری می کند. رادیاتور خودرو یک قطعه مشبک است که تعدادی لوله برای عبور آب، پره های خنک کننده، مخزن ورود آب، مخزن خروج آب و مخزن هواگیری در آن قرار دارد.

نحوه عملکرد رادیاتور ساوانا

سیستم رادیاتور با کمک دو لوله به موتور خودرو متصل می شود و درون آن را ضد یخ، مایع خنک کننده و آب پر می کند. وقتی موتور خودرو شروع به کار می کند، مایع خنک کننده وارد سیستم خنک کننده موتور می شود و بعد به رادیاتور می رسد و در آخر وارد موتور شده و درون لوله های اطراف سیلندرها به گردش درمی­آید. وقتی مایع درون رادیاتور گردش می کند، حرارت ایجاد شده توسط سوختن هوا و سوخت درون سیلندر، جذب مایع خنک کننده می شود و سیال به رادیاتور برمی­گردد تا کاهش دما پیدا کند. مایع در مسیرهای پیچ در پیچ رادیاتور حرکت می کند تا با تبادل گرمایی با رادیاتور و عبور هوای خنک در بین پره های آن کاهش دما پیدا کند. این فرآیند بارها تکرار می شود تا دمای موتور در حالت بهینه باقی بماند.

اجزای تشکیل دهنده رادیاتور ساوانا

 

مخزن رادیاتور

قسمت اصلی سیستم رادیاتور مخزن آن است که وظیفه نگهداری و انتقال آب را بر عهده دارد. جنس این قطعه از آلومینیوم است.

واتر پمپ

واتر پمپ نیروی مورد نیازش را از موتور و تسمه پروانه می گیرد و وظیفه دارد آب را به گردش درآورد.

ترموستات

ترموستات دمای موتور و آب درون آن را ثابت نگه می دارد.

پروانه (فن) و تسمه

پروانه با یک تسمه به حرکت در­می­آید و با این حرکت هوای گرم را از لوله ها دریافت کرده و به محیط بیرون انتقال می دهد. این قطعه در سمت جلو موتور و پشت رادیاتور قرا می گیرد.

شلنگ رادیاتور

در قسمت پایین و بالای رادیاتور شلنگ هایی وجود دارد. در شلنگ های پایین یا تحتانی آب سرد و در شلنگ های بالایی یا فوقانی آب گرم در جریان است. برای کاهش دمای موتور و قطعات آن، واتر پمپ آب سرد را از شلنگ های تحتانی به کانال های سیلندرها منتقل می کند. آب سرد در این کانال ها گردش می کند و دما را کاهش می دهد. در نهایت به شلنگ های فوقانی می رسد و از آن جا به رادیاتور باز می گردد.

درب رادیاتور

این درب از یک واشر و سوپاپ تشکیل شده است و از خروج بخار آب رادیاتور جلوگیری می کند. اگر بخار آب رادیاتور از آن خارج شود، به مرور سطح آب رادیاتور کم می شود.

نحوه قرارگیری رادیاتور ساوانا

مسیر لوله ها و پره های رادیاتور خودرو می تواند موازی یا عمود بر هم باشد. در معمول ترین و رایج ترین انواع رادیاتورها لوله ها و پره ها در یک راستا هستند. که می تواند به شکل عمودی و یا افقی باشد.

رادیاتورهای افقی: در این حالت آب گرم به حالت عرضی وارد رادیاتور می شود و با عبور از لوله ها به همین شکل عرضی وارد موتور اتومبیل می شود. مخزن آب ورودی و خروجی این رادیاتورها، در سمت چپ و راست رادیاتور قرار می گیرند.

رادیاتورهای عمودی: در رادیاتورهای عمودی آب گرم وارد مخزن ورودی بالای رادیاتور می شود و با کمک لوله ها به مخزن خروجی در قسمت پایین می رود تا وارد موتور اتومبیل شود.

عوامل خرابی رادیاتور ساوانا

این قطعه یکی از مهم ترین قطعات خودرو است که اشکال در عملکرد آن برای خودرو مشکلات زیادی را ایجاد می کند. درست کار نکردن رادیاتور باعث می شود تا دمای موتور کاهش نیابد، قطعات موتور گرم و گرم تر شوند و حتی موتور آتش بگیرد. در ادامه به بررسی برخی از دلایل خرابی رادیاتور اتومبیل اشاره می کنیم.

·      اشکال در عملکرد واتر پمپ

·      خرابی ترموستات

·      سوختن واشر سرسیلندر

·      از کار افتادن فن به علت سوختن فیوز

·      گرفتگی مسیر جریان و گردش آب رادیاتور

·      استفاده از ضد یخ نامناسب

·      استفاده از آب معمولی به جای آب مقطر

·      سوراخ شدن رادیاتور بر اثر ضربه

·      از فرم خارج شدن یا کج شدن پره های رادیاتور

نشانه های خرابی رادیاتور ساوانا

وقتی رادیاتور خودرو دچار مشکل می شود نشانه هایی بروز کرده و راننده را متوجه اشکال در این قطعه می کند. در ادامه به این علائم اشاره می کنیم.

·      منظم نبودن عملکرد موتور

·      روشن شدن چراغ چک

·      کاهش سطح آب درون رادیاتور

·      بالا رفتن آمپر آب خودرو

·      نشت آب رادیاتور از اطراف آن (مایع سبز رنگ)

·      نشت بخار از مخزن ورودی یا خروجی آب

·      خروج مایع و آب رادیاتور از آن

عمر مفید رادیاتور ساوانا

رادیاتورها هم مانند دیگر قطعات خودرو دارای عمر مفیدی هستند که پس از طی شدن آن، لازم است که برای تعویض رادیاتور اقدام کنید. عمر مفید این قطعه به طور معمول بین 8 تا 10 سال است. اما این عمر مفید به شرایط نگهداری شما از این قطعه، تعویض به موقع آب رادیاتور و همچنین آب و هوای منطقه ای که خودرو در آن استفاده می شود، بستگی دارد.

مطالب مرتبط

بدنه ساوانا | ترمز ساوانا | رادیاتور ساوانا | ترموستات ساوانا | توربو شارژ ساوانا | کمپرسور کولر ساوانا | ایربگ ساوانا | استارت ساوانا | دینام ساوانا | کالیپر ساوانا