هیچ محصولی یافت نشد.

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قسمت های خودرو، سیستم ترمز آن است. ایت سیستم برای متوقف کردن خودرو و کاهش سرعت آن برای تغییر مسیرها کمک می کند. سیستم ترمز خودروها دارای دو نوع اصلی است، سیستم ترمز کاسه و سیستم ترمز دیسکی. این روزها بیشترین سیستم ترمز مورد استفاده در انواع خودروها، سیستم ترمز دیسکی است. این ترمزها می تواند روی تمام وسایل نقلیه به کار برده شود و می توان روی ترمز دیسکی، سیستم هایی مانند ABS و EBD نیز نصب کرد. ترمزهای دیسکی دارای دو بخش اصلی هستند که هرکدام از این بخش ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. یک بخش کالیپر ترمز و بخش دیگر دیسک یا روتر ترمز است. روتر ترمز به قسمت متحرک و کالیپر ترمز به قسمت ثابت چرخ ها متصل هستند. این دو بخش با همکاری با یکدیگر می توانند عمل کاهش سرعت و توقف کامل خودرو امکان پذیر سازند.

چگونگی عملکرد کالیپر ساوانا

بر روی هرکدام از چرخ های اتومبیل یک کالیپر وجود دارد. زمانی که پدال ترمز فشرده می شود، روغن ترمز به پیستون کالیپر رسیده و باعث فشرده شدن آن می شود، به ایم شکل کالیپر لنت ترمز را به روتر می چسباند و باعث کاهش سرعت چرخ ها و در نهایت توقف اتومبیل می شود.

انواع کالیپر ترمز ساوانا

کالیپرهای ترمز دو نوع هستند. کالیپرهای شناور و کالیپرهای ثابت، که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

کالیپر ترمز شناور

این نوع از کالیپرها دارای یک حرکت ورودی و خروجی هستند. کالیپر ترمز شناور دارای دو پیستون است که داخل روتور قرار دارد. بعد از فشرده شدن پدال ترمز،پیستون حرکت می کند و کالیپر را به همراه لنت ترمز، به روتر می چسباند. کالیپر شناور به این طریق باعث توقف خودرو می شود.

کالیپر ترمز ثابت

این نوع از کالیپرها هم دارای پیستون در داخل و خارج روتر هستند. تعداد پیستون های کالیپر ثابت، در اطراف روتر می تواند متفاوت باشد. این پیستون ها قیمت زیادی دارند و هزینه زیادی را به صاحب خودرو تحمیل می کنند.

کالیپرهای ترمز و اندازه اتومبیل

هرچه خودرو مورد نظر بزرگ تر و سنگین تر باشد، نیروی بیشتری برای کاهش سرعت و توقف کامل نیاز دارد. بنابراین کالیپر یک خودرو سنگین با کالیپر یک اتومبیل کوچک شهری، تفاوت های زیادی دارد. کالیپر خودروهای سنگین به لنت های ترمز عریض تر و موثرتری نیاز دارند و باید پیستون های بیشتری داشته باشند، تا بتوانند یک خودرو سنگین را متوقف کنند.

علائم خرابی کالیپر ساوانا

تمامی قطعات خودرو دارای یک عمر مفید مشخص هستند که پس از طی شدن آن، باید برای تعویض قطعه اقدام کرد. کالیپر خودرو هم از این مورد مستثنی نیست. پس از مدتی استفاده به علت اصطکاک و گرما ممکن است کالیپر را خراب کند. و یا در صورت رانندگی نکردن، ممکن است کالیپر زنگ بزند و یا با گرد و غبار تخریب شود. خرابی این قطعه علائمی را به همراه دارد که بهتر است در صورت مشاهده آن ها، حتما برای تعویض این قطعه اتومبیلتان اقدام کنید. در ادامه به بررسی این علائم می پردازیم.

- اگر در زمان فشردن پدال ترمز، صداهای عجیبی از چرخ ها به گوشتان می رسد، ممکن است این صداها ناشی از خرابی و یا آسیب دیدگی کالیپر چرخ ها باشد.

- در برخی از مواقع، زمانی که کالیپر ترمز آسیب دیده باشد، خودرو نمی تواند در یک خط مستقیم حرکت کند و ممکن است خودرو به طرفین کشیده شود. هنگامی که کالیپر روی یک چرخ کندتر از کالیپرهای دیگر عمل کند، حرکت خودرو تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث منحرف شدن به طرفین می شود.

- روشن شدن چراغ ABS و چراغ چک خودرو، به این معنی است که کامپیوتر اتومبیل یک مشکل را در سیستم ترمز تشخیص داده است که بهتر است برای جلوگیری از مشکلات بعدی، حتما توسط مکانیک چک شود.

- اگر ترمز خودرو شما دیرتر از زمان معمول آن عمل می کند، می تواند در کالیپر ترمز مشکلی ایجاد شده باشد.

- اگر در زمان ترمز گرفتن به اتومبیل ضربه وارد می شود، می تواند مشکل از سیستم ترمز و کالیپر آن باشد.

- سفت و یا نرم بودن بیش از حد پدال ترمز می تواند ناشی از مشکل کالیپر خودرو باشد.

- نشتی روغن در زیر خودرو، اطراف چرخ و موتور نیز از دیگر علائمی است که باید سیستم ترمز و کالیپر آن را بررسی کرد.

کالیپر ترمز از قسمت های حیاتی سیستم ترمز است و خرابی آن روی عملکرد رت سیستم ترمز اثر مستقیم می گذارد. در صورت مشاهده هرکدام از علائم گفته شده برای بررسی آن به مکانیک مراجعه کنید. زیرا خرابی و نقص عملکرد سیستم ترمز سلامتی سرنشینان اتومبیل را به خطر می اندازد و باعث ایجاد تصادفات می شود.

تعویض و تعمیر کالیپر ساوانا

همان طور که اشاره کردیم تمام قطعات خودرو دارای یک عمر مفید مشخص است که پس از طی شدن، باید برای تعویض قطعه اقدام کرد. کالیپرهای ترمز از جنس های بادوام ساخته می شود تا مقاومت لازم را داشته باشد و بتواند به درستی کار کند. به طور معمول طول عمر این قطعه تا 160 هزار کیلومتر تعریف شده است. بهتر است پس از طی کردن این مسافت برای بررسی و در صورت لزوم تعویض آن، اقدام کنید؛ تا از تصادفات و مشکلات ناسی از خرابی سیستم ترمز، پیشگیری کنید.

مطالب مرتبط

بدنه ساوانا | ترمز ساوانا | رادیاتور ساوانا | ترموستات ساوانا | توربو شارژ ساوانا | کمپرسور کولر ساوانا | ایربگ ساوانا | استارت ساوانا | دینام ساوانا | کالیپر ساوانا