هیچ محصولی یافت نشد.

حرکت خودرو با وجود دو سیستم مهم در آن امکان پذیر می شود. یکی از سیستم ها تولید کننده نیرو محرکه مورد نیاز برای حرکت خودرو است و دیگری سیستم انتقال قدرت است که نیروی تولید شده در موتور را به بخش های دیگر خودرو انتقال می دهد. سیستم انتقال قدرت دارای قطعات و بخش های زیادی است که با یکدیگر همکاری کرده و حرکت خودرو را ممکن می کنند. یکی از این قطعات پلوس است. نیروی تولید شده از احتراق درون موتور با طی مسیری در خودرو به دیفرانسیل می رسد و به چرخ ها منتقل می شود. این قطعه انتقال دهنده این نیرو است و از یک سو به دیفرانسیل و از سوی دیگر به چرخ ها متصل است. پلوس ضمن اتصال این دو قطعه به یکدیگر وظیفه انتقال نیروی چرخشی دیفرانسیل به چرخ ها را بر عهده دارد.

محل قرار گیری پلوس در خودرو ساوانا

پلوس در دو طرف دیفرانسیل قرار می گیرد تا بتواند با چرخ هر سمت ارتباط بر قرار کند. این قطعه در محل اتصال به چرخ ها به شکل مفصلی است تا در زمان دور زدن خودرو دچار شکستگی نشود. با توجه به دیفرانسیل خودرو پلوس می تواند روی چرخ های جلو، عقب و یا هر دو ردیف قرار بگیرد.

ساختمان پلوس

این قطعه که تکمیل کننده انتقال نیرو به چرخ ها است، از قطعات و قسمت های متفاوتی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

سر پلوس

این قطعه پلوس را به چرخ ها متصل می کند و مهم ترین قطعه برای انتقال نیرو به چرخ ها است. سر پلوس قسمت متحرک آن است و برای چرخش پیچشی پلوس استفاده می شود.

مشعلی

این قطعه در انتهای گیربکس قرار می گیرد و به سه شاخه پلوس که در داخل گیربکس است وصل شده و به پلوس متصل می شود.

گردگیر

گردگیر یک قطعه مخروطی است که شکل مخروطی دارد و از ورود گرد و غبار و خاک به سر پلوس جلوگیری می کند. این قطعه معمولا قسمت هایی را که روغن کاری می شوند تحت پوشش قرار می دهد مانند، سر پلوس، سه شاخه و مشعلی.

سه شاخه

این قطعه درون سر پلوس جای می گیرد و با چرخ خودرو و مشعلی در برخورد است. سه شاخه حرکت طولی پلوس را با تکمیل حرکت چرخشی پلوس، تامین می کند.

میل

میله ای که بین دو سر پلوس قرار می گیرد و انعطاف مورد نیاز آن را تامین می کند. این قطعه باید از آلیاژ های محکمی ساخته شود که توانایی تحمل فشار را داشته باشند.

دلایل خرابی پلوس

آسیب های وارد شده به قسمت پلوس خودرو باعث می شوند که چرخ ها سر و صدا ایجاد کنند. شما با شنیدن صدای چرخ ها در زمان دور زدن خودرو می توانید متوجه خرابی در پلوس ها شوید. در ادامه به برخی از دلایل خرابی این قطعه اشاره می کنیم.

·      پاره شدن گردگیر پلوس و ورود آلاینده و گرد و غبار به قطعات پلوس

·      اشکال در اتصالات سر پلوس

·      استفاده نادرست از ترمز دستی یا ترمز خودرو

·      استفاده نادرست از دنده

·      رها کردن زود هنگام کلاچ که باعث ضربه ناگهانی به خودرو می شود

·      بکسل کردن خودروهای سنگین تر

·      با هل دادن روشن کردن خودرو

نتایج خرابی پلوس در خودرو

بی توجهی به شنیدن صداهای اضافی از چرخ های خودرو می تواند نتایج بدی برای اتومبیل داشته باشد و حتی برای سرنشینان خطر آفرین باشد. می تواند باعث شکسته شدن محفظه نگهدارنده ساچمه ها شود که در نتیجه آن ممکن است چرخ ها و یا فرمان اتومبیل قفل شود. یا پلوس بشکند و گیربکس آسیب ببیند. حتی امکان این وجود دارد که کنترل خودرو از دست برود و چپ کند.

مطالب مرتبط

بخاری ساوانا | شمع ساوانا | ECU ساوانا | منیفولد ساوانا | گیربکس ساوانا | سنسور ساوانا | پلوس ساوانا | فرمان ساوانا | دسته‌موتور ساوانا | شیشه ساوانا