هیچ محصولی یافت نشد.

در موتورهای درون سوز، چرخه چهار مرحله ای مکش، تراکم، احتراق و تخلیه دود حاصل، سبب حرکت خودرو می شود. هر کدام از این مراحل باید در زمان مشخصی اتفاق بیافتد تا سیکل احتراق درون سیلندر به درستی انجام شود. تسمه تایم قطعه ای است که زمان بندی این مراحل را کنترل می کند و از این طریق، به عملکرد صحیح موتور کمک می کند.

این قطعه یک تسمه پلاستیکی است که رابط میان میل لنگ و میل سوپاپ است. این تسمه با چرخش میل لنگ، سوپاپ ها را به حرکت درمی آورد و باعث حرکت آن ها می شود. در واقع زمان بندی دقیق باز و بسته شدن سوپاپ ها به تسمه تایم بستگی دارد و این قطعه یکی از قطعات مهم موتورهای احتراق داخلی محسوب می شود.

طرز کار تسمه تایم ساوانا

همان طور که گفته شد، موتورهای احتراق داخلی یک سیکل چهار مرحله ای را طی می کنند که نیروی مورد نظر برای حرکت اتومبیل را فراهم می کند. این چهار مرحله شامل:

-        مرحله مکش: در این مرحله پیستون درون سیلندر به پایین حرکت می کند و سوپاپ هوا باز می شود. این مکش مخلوط سوخت و هوا را به درون سیلندر می کند.

-        مرحله تراکم: در این مرحله پیستون به طرف بالا حرکت می کند و با بسته شدن سوپاپ هوا، مخلوط سوخت و هوا متراکم می شوند.

-        مرحله احتراق: در این مرحله شمع درون سیلندر جرقه می زند، مخلوط سوخت و هوا می سوزد و پیستون به سمت پایین حرکت کرده و سوپاپ دود باز می شود.

-        مرحله تخلیه دود: در این مرحله پیستون به سمت بالا حرکت می کند، تا دود حاصل از احتراق را از سیلندر خارج کند.

تسمه تایم وظیفه تنظیم زمانبندی درست باز و بسته شدن سوپاپ ها را بر عهده دارد. این تسمه با تنظیم سرعت گردش میل لنگ و انتقال آن به میل سوپاپ، زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ های هوا و دود را تعیین می کند. روی تسمه تایم دندانه هایی وجود دارد تا از لغزیدن آن بر روی فولی میل لنگ و میل سوپاپ جلوگیری شود. زیرا لغزش تسمه تایم و جا به جایی دندانه ها، باعث بهم ریختگی زمان بندی خواهد شد و در سیکل چهار مرحله ای احتراق، ایجاد مشکل خواهد کرد.

زنجیر تایم

قبل از رواج یافتن تسمه تایم از زنجیر تایم برای تنظیم زمانبندی، استفاده می شده است. زنجیر تایم دارای مقاومت بسیار بیشتری است و امکان پارگی و آسیب دیدگی آن بر اثر گرما بسیار پایین است. اما زنجیر تایم در زمان روشن بودن موتور، سر و صدای زیادی را تولید می کند و اگر زمانی پاره شود، آسیب بسیار زیادی را به موتور وارد می کند. به حدی که شاید موتور به طور کامل نیاز به تعویض پیدا کند. البته در خودروهای دارای موتورهای شش سیلندر و خودروهای مدرن که توانسته اند سر و صدای زنجیر تایم را کنترل کنند، زنجیر تایم، جایگزین تسمه تایم شده است. زنجیر تایم طول عمر کوتاهی ندارد و نیازی نیست پس از طی یک کیلومتر مشخص، برای تعویض آن اقدام کرد. طول عمر این قطعه معمولا به اندازه طول عمر خود خودرو است و مانند تسمه تایم دچار پارگی و فرسودگی نمی شود.

 دنده تایم

در برخی از خودروهای سنگین به جای استفاده از زنجیر تایم یا تسمه تایم از دنده تایمینگ استفاده می شود. در این حالت انتقال حرکت میل لنگ به میل سوپاپ توسط چرخ دنده های دنده تایم انجام می شود. در گذشته برای موتور سیکلت ها و برخی از خودروها هم از دنده تایم استفاده می شده است.

علائم خرابی تسمه تایم ساوانا

تسمه تایم به علت جنسی که دارد، دارای یک طول عمر مشخص است. به طور معمول هر کارخانه تولید کننده تسمه تایم، مدت زمان طول عمر آن را مشخص می کند، اما به باور عموم هر 60 هزار کیلومتر، باید برای تعویض تسمه تایم اقدام شود. فرسودگی و خرابی تسمه تایم دارای علامت های مشخصی است که با مشاهده آن ها می توان نتیجه گرفت که این قطعه دچار مشکل شده است و باید برای تعویض آن اقدام کرد. در ادامه به بررسی این نشانه ها می پردازیم.

-        اشکال در استارت خوردن و حرکت خودرو

همان طور که گفته شد تسمه تایم تنظیم کننده زمانبندی، سیکل احتراق خودرو است. بنابراین زمانی که این قطعه دچار اشکال شود، نمی تواند این زمانبندی را به درستی انجام دهد. همین امر سبب می شود سیکل احتراق دچار اشکال شود و خودرو در استارت و حرکت دچار اشکال شود.

-        اشکال در دور موتور خودرو

اگر دور موتور خودرو به 2 تا 4 هزار دور برسد، به معنی تنظیم نبودن آن است. این امر می تواند به علت خرابی تسمه تایم اتفاق افتاده باشد. اگر این قطعه شل شده باشد باعث لغزش شده و دور موتور را در زمان شتاب گیری بالا می برد.

-        خروج دود نامعمول از اگزوز خودرو

خرابی تسمه تایم سبب می شود تا موتور تلاش بیشتری برای به حرکت انداختن قطعات کند. همین امر باعث می شود که فشار بیشتری به موتور وارد شده و دود بیشتری از اگزوز خارج شود.

پاره شدن تسمه تایم

تسمه تایم یکی از قطعات بسیار مهم برای عملکرد صحیح موتور است. بنابراین توجه به تعویض به موقع آن حیاتی است. خرابی این قطعه به علت فرسودگی تحت تاثیر حرکت زیاد و حرارت است. و اگر این قطعه به موقع تعویض نشود ممکن است در زمان نامناسبی پاره شده و مشکلات زیادی را ایجاد کند. در ادامه به مشکلاتی که پاره شدن ناگهانی این قطعه ایجاد می کند، می پردازیم.

-        اشکال در زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ دود و هوا

-        برخورد پر سر و صدای سوپاپ ها و پیستون ها

-        به موقع وارد نشدن سوخت و هوا به سیلندر

-        باز شدن سوپاپ خروج دود در زمان نامناسب

این اتفاقات می تواند برای خودروهای متفاوت، فرق داشته باشد. اما در نهایت پارگی تسمه تایم، موجب کم شدن توان موتور و در نهایت خاموش شدن آن می شود. پس توجه داشته باشید که تعویض به موقع تسمه تایم برای سلامت قطعات موتور خودرو و کارکرد درست آن ها، حیاتی است.