هیچ محصولی یافت نشد.

سر سیلندر تونلند چیست؟

اتاق احتراق با کنار هم قرار گرفتن سر سیلندر و بلوک سیلندر تشکیل می شود، در واقع سر سیلندر و بلوک سیلندر با کمک پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شود. سر سیلندر قطعه ای در بخش بالایی موتور است که مانیفولدها و سوپاپ روی آن نصب می شود. بسته به نوع سر سیلندر طراحی آن متفاوت است، اگر خنک کننده آن با آب باشد روی سر سیلندر شیارهایی برای عبور جریان آب وجود دارد اما اگر این چنین نباشد مجاری خنک کننده با هوا دارد. در داخل گودی های موجود در کف سر سیلندر به نام اتاق احتراق شناخته می شود، محلی برای قرار گرفتن شمع تعبیه شده است. سر سیلندرها به کمک روش ریخته گری و از جنس انواع آلیاژ آلومینیوم، آلومینیوم و چدن ساخته می شود؛ اما هر چقدر هم که مواد استفاده شده در ساخت سر سیلندر مرغوب باشند، باز هم فشار را در بازه محدودی می تواند تحمل کند. اگر فشاری بیشتر از حد تحمل سر سیلندر به آن وارد شود و تغییر شکل و پیچش در اثر حرارت در این قطعه رخ دهد، اصطلاحا گفته می شود که سر سیلندر سوخته است. در صورتی که هنگام گرم بودن پیشرانه، اقدام به باز کردن پیچ ها صورت گیرد، یا هنگام بستن پیچ ها بیش از حد پیچ ها سفت شوند، پیچ ها به ترتیب بسته نشوند و یا در مدت زمان طولانی به طور مداوم به موتور فشار وارد شود، سر سیلندر تاب برمیدارد. ترک خوردن، تاب برداشتن و... از جمله عیب های سرسیلندر است. هنگام باز و بسته کردن سر سیلندر باید نکاتی همچون باز نکردن سر سیلندر هنگام گرم بودن موتور، خالی کردن آب موتور، باز کردن همه شمع ها و باز کردن در قالپاق سوپاپ رعایت کرد. هنگامی که سر سیلندر یخ میزند و در زمان تعمیر، ضربه ی شدید به سر سیلندر وارد می شود، سر سیلندر دچار ترک خوردگی می شود. تعمیر این ترک خوردگی بسته به میزان ترک متفاوت است و از روش هایی مانند جوش دادن و دوختن استفاده می شود.

 انواع سر سیلندر

سرسیلندر ها به سه نوع سرسیلندر تخت، سرسیلندر سوپاپ بالای سر و سرسیلندر میل بادامک بالای سر تولید می شود.

اجزای سرسیلندر

سوپاپ، فنر سوپاپ، بازوی راکر، میل بادامک، شمع، منیفولد ورودی و اگزوز، انژکتور،پمپ وکیوم و پمپ تزریق از جمله اجزای سرسیلندر هستند.

سوپاپ درواقع دری بین هوای بیرون و محفظه ی احتراق است و در یک موتور چهار زمانه حداقل دو سوپاپ به کار میرود تا مکش کنترل شود.

از فنر سوپاپ برای بازگشت سوپاپ به محل اصلی استفاده می شود. میل بادامک، سوپاپ را میفشارد و شکاف باز میگردد، فنر سوپاپ با بستن شکاف از نشتی جلوگیری می کند.

شمع در نقطه بالایی یعنی سر سیلندر قرار میگیرد تا با ایجاد جرقه با کمک برق خودرو، در محفظه احتراق سوخت را بسوزاند. انرژی حاصل از این احتراق، پیستون را مستقیما تحت فشار قرار می دهد.

میل بادامک، میل آهنی است به همراه یک بادامک که در امتداد شفت قرار دارد و وظیفه باز کردن سوپاپ را برعهده دارد.

انژکتور در موتور های دیزلی روی سر سیلندر نصب می شود و مستقیم به محفظه احتراق میرسد و نیازی به شمع نیست.

اسبک هوا که به نام انگشتی نیز شناخته می شود حرکت رفت و برگشتی لازم برای سوپاپ ورود هوا در سیلندر را تامین می کند و نیروی میل سوپاپ را به ساق سوپاپ انتقال می دهد.

سرسیلندرهایی که از آلیاژ آلومینیوم ساخته می شوند مزایایی مانند وزن سبک، نیاز به رادیاتور های کوچک، سریع گرم شدن موتور، مصرف سوخت کم و... را نسبت به سایر انواع سر سیلندر دارا می باشد. اما سرسیلندرهای ساخته شده از آلومینیوم در کنار مزایای فراوانی که دارند، معایبی همچون احتمال خوردگی با آب خنک کننده، قیمت بالاتر سر سیلندر به دلیل آلیاژ آلومینیوم، چسبیدن سر به بلوک سیلندر به علت ایجاد خوردگی را دارند.

واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر از چندین لایه فشرده شده کروم، آلومینیوم و پنبه سوز تشکیل شده و وظیفه آب بندی کردن بین دو قطعه سر سیلندر و بلوک موتور را دارد، همچنین میتواند تا دمای 1500 درجه سانتی گراد را تحمل نماید. وارد شدن آب به درون روغن (که به اصطلاح آب روغن قاطی کردن گفته می شود) و سوختن سیلندر میتواند از دلایل پایین بودن کیفیت واشر سرسیلندر باشد. از دلایل سوختن یا نیم سوز شدن واشر سر سیلندر می توان به وجود تاب در سرسیلندر، کمبود آب رادیاتور، شل یا ناهماهنگ بسته شدن پیچ های سر سیلندر، مشکل فنی در ترموستات اشاره کرد. همچنین واشر سرسیلندر یک قطعه یک بار مصرف است و بعد از بسته شدن آن بین سر سیلندر و بلوک سیلندر اگر نیز باید سر سیلندر باز شود، بعد از باز شدن سرسیلندر، واشر سرسیلندر بلا استفاده می شود. هنگامی که واشر سرسیلندر می سوزد علامت هایی مانند بالا رفتن دمای موتور، خروج آب از لوله اگزوز، تاخیر در روشن شدن موتور و قاطی کردن آب و روغن اشاره کرد.

مطالب مرتبط

سرسیلندر تونلند | میل‌لنگ تونلند | پیستون تونلند | رینگ تونلند | شاتون تونلند | یاتاقان تونلند | کاسه‌نمد و بلبرینگ تونلند | دریچه‌گاز تونلند | سیستم صوتی تونلند | پدال گاز تونلند | ترموستات تونلند | کمپرسور کولر تونلند | ایربگ تونلند | استارت تونلند | دینام تونلند