هیچ محصولی یافت نشد.

در سیستم برق خودرو یکی از قطعات مهم، استارت است که نمونه به روز هندل های قدیمی وسایل نقلیه ابتدایی است. استارت وظیفه دارد موتور خودرو را به حرکت درآورد در نتیجه خودرو روشن می شود و مبدل انرژی الکتریکی به مکانیکی است.

استارت خودرو تونلند چیست؟

استارت در بخش پشت و کنار موتور خودرو نصب می شود . در واقع استارت یک موتور الکتریکی است پیشرانه اتومبیل را روشن می نماید و به عنوان تبدیل کننده انرژی الکتریکی به نیروی مکانیکی فعالیت می کند. انرژی مکانیکی تولید شده نیز به میل لنگ یا محور موتور منتقل می گردد و به حرکت درآمدن محور موتور موجب صورت پذیری یک دوره احتراق در موتور و در نتیجه روشن شدن موتور می شود. هنگامی که در کابین خودرو، سوییچ می چرخد برق به مجموعه استارت می رسد و سیستم استارت شروع به حرکت می نماید. استارت دور موتور را به 100 دور در دقیقه رسانده و موتور روشن می شود. مجموعه استارت ساده به نظر می رسد اما کوچک ترین مشکل یا خرابی در این سیستم، روشن شدن موتور و حرکت خودرو را ناممکن می سازد.

اجزای استارت خودرو تونلند چیست؟

استارت در خودرو قسمت هایی همچون اتوماتیک استارت، زغال استارت، درپوش، آرمیچر، کلگی، سیم پیچ، دنده استارت، پوسته اصلی و بالشتک تشکیل شده است.

اتوماتیک استارت

استارت اتوماتیک دارای دو سیم پیچ نگهدارنده و کشنده می باشد، این بخش در واقع استوانه ای کوچک است که در بخش درپوش جلویی قرار میگیرد. اتوماتیک استارت وظیفه انتقال جریان الکتریکی به سیم پیچ بالشتک و پیش بردن دنده استارت به منظور درگیر شدن دنده با فلایول را برعهده دارد.

اتوماتیک استارت از بخش هایی همچون دو پیچ، پلانچر، سیم پیچ نگهدارنده، اهرم دو شاخ، پولکی مسی و... تشکیل شده است.

زغال استارت

زغال استارت ترکیبی از درصد کمی مس و کربن نرم می باشد که با ایجاد میدان مغناطیسی، جریان برق را به مجموعه آرمیچر می رساند. در استارت به تعداد بالشتک ها، زغال استارت مورد استفاده قرار میگیرد.

درپوش

درپوش انتهایی استارت، فضایی است که زغال های مثبت و منفی روی آن نصب می شود. این درپوش وظیفه نگهداری از شفت آرمیچر را نیز برعهده دارد.

آرمیچر

آرمیچر در استارت خودرو، وظبفه دارد میدان مخالف بالشتک ایجاد کند و پس از صورت گرفتن این فرایند، قطب های هم نام با نیروی دافعه ای که نسبت به هم دارند چرخش آرمیچر را میسر می کنند.

کلگی

اتوماتیک استارت و نگهدارنده شفت آرمیچر در کلگی استارت قرار دارند. جنس کلگی استارت از ماده ای ماننند آلومینیوم خشک است.

سیم پیچ

در سیستم استارت به طور کلی چهار سیم پیچ حلقه ای به چشم می خورد که یکی از این حلقه سیم پیچ ها به دور بالشتک قرار گرفته و موجب ایجاد میدان مغناطیسی و الکتریسیته می شود.

دنده استارت

دنده استارت با 9 دنده که در طراحی اش وجود دارد روی شفت آرمیچر قرار می گیرد، و درگیر یا خلاص می شود. دنده استارت با انتقال نیروی مکانیکی به دنده فلایویل، موجب چرخش فلایویل می شود و جهت دور دنده استارت در خلاف جهت دور موتور می باشد.

پوسته اصلی

بخش استوانه ای سیستم استارت، پوسته اصلی است و معمولا از متریال هایی استفاده می شود که از آلیاژ فولادی باشد.

بالشتک

چهار بالشتک فولادی در مجموعه استارت مورد استفاده قرار می گیرد. درون پوسته استارت، بالشتک ها باعث ایجاد شدن میدان مغناظیسی می شوند.

شمع گرمکن در استارت تونلند چیست؟

شمع گرم کن در استارت، با گرما بخشی کمک می کند تا استارت خوردن و شروع به کار کردن موتور های دیزلی صورت پذیرد. در واقع در ساختار موتورهای دیزلی از شمع های جرقه زنی که در موتور های بنزینی مورد استفاده قرار میگرفته است، استفاده نمی شود. فشرده شدن هوا و در نهایت بالا رفتن دما و حرارت دیزل موجب احتراق در موتورهای دیزلی می شود. مشکلی که در موتور های دیزلی ممکن است رخ دهد این است که در هوای بسیار سرد، هوای داخل سیلندر این نوع از موتور به دمای مناسب و لازم برای صورت گرفتن احتراق نمی رسد.

انواع استارت خودرو چیست؟

استارت خودرو بسته به نوع خودرو می توانند متفاوت باشد و از جمله دسته بندی استارت ها می توان به استارت گیربکسی، استارت دنده مارپیچی و استارت دنده مارپیچی کشویی اشاره نمود.

استارت گیربکسی

استارت های گیربکسی برای موتورهایی مورد استفاده قرار می گیرد که تعداد سیلندر بیشتر و در نتیجه حجم بالایی دارند. در این نوع از استارت علاوه بر استفاده از چرخ دنده در ساختار استارت، از قطعه ی دیگری به نام گیربکس استفاده می شود.

استارت دنده مارپیچی

در استارت دنده مارپیچی، معمولا استارت و بخش اتومات جداگانه طراحی می شوند. در این نوع از استارت گیر کردن دنده استارت زمانی که موتور میخواهد روشن شود از مشکلات مرسوم است که در نتیجه آن پیشرانه شروع به کار نمی کند و اصطلاحا خودرو روشن نمی شود.

استارت دنده مارپیچی کشویی

استارت دنده مارپیچی کشویی نیز یکی از انواع استارت است که در آن، اتوماتیک استارت نصب شده در سیستم استارت، نیروی برق تولید شده را از باتری به موتور استارت منتقل می نماید. در این نوع از استارت، پیشرانه با درگیر شدن دنده فلایویل شروع به کار می کند.

علت خرابی استارت خودرو تونلند چیست؟

گاهی ممکن است بعد از استارت زدن موتور ماشین روشن نشود، این مشکل علل متعددی دارد که یکی از این دلایل می تواند مربوط به خراب شدن سیستم استارت اتومبیل باشد. در صورتی که سیستم استارت تخریب شود روشن شدن خودرو و در نتیجه آن حرکت اتومبیل غیر ممکن می گردد.

اختلال در عملکرد استارت دلایل زیادی دارد که از عوامل شایع این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

·      سوختن فیوز

·      اتمام یا کثیف بودن زغال استارت

·      از بین رفتن یا شکستگی در دنده استارت

·      خراب شدن باتری

·      تخریب خود استاتر

نشانه های خرابی استارت خودرو تونلند چیست؟

در صورتی که مشکلی در سیستم استارت باشد، در موتور فرایند احتراق و تولید نیرو به درستی صورت نمیگیرد. خراب شدن استارت خودرو علائمی دارد که هشدار میدهد این بخش مهم از جلو بندی اتومبیل دچار ایراد شده است. خالی شدن یا آسیب دیدن باتری، گیرپاژ و قفل شدن موتور خودرو، معیوب شدن سیم کشی وجدا شدن اتصالات میتواند از علامت های تخریب شدن استارت باشد.

مطالب مرتبط

سرسیلندر تونلند | میل‌لنگ تونلند | پیستون تونلند | رینگ تونلند | شاتون تونلند | یاتاقان تونلند | کاسه‌نمد و بلبرینگ تونلند | دریچه‌گاز تونلند | سیستم صوتی تونلند | پدال گاز تونلند | ترموستات تونلند | کمپرسور کولر تونلند | ایربگ تونلند | استارت تونلند | دینام تونلند