هیچ محصولی یافت نشد.

امروزه خودرو های شخصی به کمک انسان ها آمده اند تا حمل ونقل را آسان تر کنند، به دنبال تسهیل حمل و نقل و افزایش اتومبیل در جاده ها میزان تصادفات و سوانح رانندگی نیز بیشتر شد. متخصصان و طراحان این حوزه تلاش کردند با ارتقا و بهبود بخشیدن خودرو ها، اتفاق افتادن این دست از حوادث را به حداقل برسانند. در ادامه تلاش متخصصان این صنعت، اضافه شدن کیسه هوا یا ایربگ به اجزای کابین خودرو، ایمنی افراد درون خودرو را بیش از پیش تضمین کرد. این روزها وجود کیسه هوا در اتومبیل ها یکی از استاندارهای ایمنی در ساخت خودرو محسوب می شود.

کیسه هوا تونلند چیست؟

ایربگ بالشتی تعبیه شده در اتاق خودرو است که به منظور افزایش ایمنی خودرو در هنگام رانندگی در خودرو تعبیه می شود. در هنگام وارد شدن ضربات شدیدی که امکان دارد به سرنشینان آسیب جدی برسد، این بالشت پر از باد می شود و از برخورد راننده و سایر سر نشینان به خودرو جلوگیری می کند. در واقع کیسه هوا بعد از کمربند ایمنی، به منظور افزایش امنیت خودرو در هنگام رانندگی به آن اضافه شد. پس از اختراع و نصب و به کارگیری این وسیله ایمنی در خودروها، تا مدت های طولانی نسبت به افزایش امنیت و کاهش آسیب سرنشینان با استفاده از ایربگ اختلاف نظر هایی وجود داشت. در نهایت با تصمیم سازمان ایمنی جاده ای آمریکا، نصب کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلوی خودرو الزامی شد تا امنیت افراد درون خودرو به سطح بالاتری میل کند. در اثر این تصمیم، میزان مرگ و میر و آسیب های جبران ناپذیر در سوانح رانندگی به طور چشمگیری کاهش یافت.

زمانی که ضربه شدیدی به خودرو وارد می شود مثلا دو خودرو با هم تصادف می کنند، خودرو به موانع برخورد می نماید یا هنگامی که خودرو سریع و لحظه ای متوقف می شود؛ سر نشینان به جلو پرتاب می شوند و احتمال وارد شدن آسیب های جدی بسیار زیاد است. درصورت استفاده مسافران خودرو از کمربند ایمنی، آسیب های وارده به گردن، چانه و پیشانی آن ها محدود می شود اما در صورتی که خودرو مجهز به کیسه هوا باشد، ایربگ باز می شود و از وارد شدن ضربات شدید به سرنشین و ایجاد آسیب های جدی جلوگیری می کند. در خودرو های پیشرفته تر و با طراحی های نوین، علاوه بر اینکه در روبه روی سر نشینان ایربگ نصب می شوند، در کناره های صندلی سرنشینان نیز ایربگ قرار داده می شود. هنگامی که ضربه از کنار به خودرو وارد می شود، ایربگ هایی که در کنار صندلی ها تعبیه شده اند از سرنشین در مقابل ضربه وارده محافظت کرده و احتمال وارد شدن آسیب های جدی را کاهش می دهند.

اجزای ایربگ تونلند چیست؟

ایربگ در واقع بالشتک هایی است که در نقاط مختلف خودرو قرر می گیرد تا با افزایش ایمنی، جان سر نشینان خودرو را در برابر پیش آمد های رانندگی حفظ کند. کیسه هوا از اجزایی همچون کیسه، سنسور کنترل و سیستم بادکننده تشکیل شده است.

·      کیسه: کیسه هوا از پلیمر ساخته می شود و در سطح آن از سیلیکون استفاده می شود تا در هنگام جمع کردن و چسباندن آن به محفظه، لایه های کیسه به هم نچسبد و در زمان باز شدن این قطعه اختلال و مشکلی ایجاد نشود. کیسه ها در گذشته به کمک آرد ذرت یا گچ تارت درست می شد، از طرفی این کیسه ها تنها در بخش داشبورد و درون فرمان قرار میگرفتند اما امروزه در برخی از اتومبیل ها کیسه های پلیمری علاوه بر نصب شدن روی داخل داشبورد و فرمان، در صندلی ها و درها تعبیه می شوند تا آسیب وارده را به حداقل برسانند.

·      سنسور کنترل: حسگرهایی که برای ایربگ ها تعبیه می شود به طور مداوم وضعیت و شرایطی که خودرو در آن قرار دارد را یاپش می نماید. اطلاعات به دست آمده را به بخش دیگری مخابره کرده و در نهایت خطر تصادف را اعلام می کند، بعد از اعلام خطر، کیسه هوا از محفظه خارج شده و پر باد می شود. در اکثر خودرو ها از دو سنسور در دو سمت اکسل جلو و در نزدیکی چرخ ها استفاده می گردد. در برخی خودروها نیز حسگرهایی در بخش های دیگری مانند درها و سقف تعبیه می شود. در واقع این دریافت کننده ها متصل به واحد کنترل مرکزی هستند و اطلاعات دریافتی را به این بخش منتقل می کنند و کامپیوتر خودرو نیز اتفاق افتادن تصادف را شناسایی می نماید. دقت، محل قرارگیری و تعداد سنسور های موجود در خودرو عملکرد سیستم ایربگ بسیار تاثیرگذاراست.

·      سیستم بادکننده: سیستم تولید کننده گاز کوچک به همراه یک جرقه زن و چند قرص سوخت اجزای تشکیل دهنده سیستم بادکننده ایربگ هستند که پشت کیسه ایربگ و در محفظه کیسه هوا قرار می گیرد. قرص های سوخت از سدیم آزید و نیترات پتاسیم جامد ساخته می شوند و در صورت اشتعال تبدیل به گاز نیتروژن می شوند. جرقه زن با کامپیوتر خودرو در ارتباط است و در هنگام رخ دادن تصادف، از واحد کنترل سیگنال هایی را دریافت می کند، در نتیجه جرقه زده می شود تا سوخت مشتعل گردد.

انواع ایربگ چیست؟

در صنعت خودرو سازی بسیاری از شرکت ها به منظور بالا بردن استانداردهای ایمنی خودروهای خود از انواع مختلف ایربگ استفاده می نمایند. ایربگ سرنشینان جلو، ایربگ جانبی، ایربگ زانو، ایربگ پرده ای، ایربگ وسط، ایربگ کمربندی و ایربگ عابر از انواع کیسه هوای مورد استفاده در حوزه خودرو سازی است.

ایربگ سرنشین جلو مهم ترین و در عین حال ساده ترین و نخستین نوع ایربگ است. اهمیت بالای این کیسه هوا به علت این است که در تصادفات بیشترین آسیب به راننده و کمک راننده در اثر برخورد سر نشین به بخش جلویی کابین خودرو یعنی داشبورد و فرمان رخ می دهد. در اغلب موارد ایربگ سرنشین جلو بزرگ تر از کیسه هوای راننده ساخته می شود. این ایربگ هنگام حادثه، قاب پلاستیکی را با قدرت کنار میزند و باز می شود.

ایربگ جانبی فاصله بین در و سر نشینان در هنگام وقوع تصادف پر می نماید. این نوع ایربگ در بخش عقبی و جلویی کابین معمولا مورد استفاده قرار میگیرد و در صندلی ها تعبیه می گردد. ارتفاع کیسه هوای جانبی در صورتی که از ایربگ پرده ای در کابین استفاده شود، معمولا تا زیر محدوده پنچره است. ایربگ جانبی سرنشینان را در برابر ضرباتی که از اطراف ماشین وارد می شود حفظ می کند.

ایربگ زانو روی زانوی راننده و سر نشین کنار آن را می پوشاند تا مانع از آسیب رسیدن به زانوی راننده و کمک راننده شود.

ایربگ پرده ای در سطح کناری شیشه های خودرو قرار گرفته، در هنگام سوانح از ریختن شیشه بر روی بدن سر نشین و آسیب به گردن و سر سرنشین خودرو ممانعت می نماید.

ایربگ وسط بین راننده و مسافر جلو قرار می گیرد که مانع برخورد سرنشین جلو و راننده با یکدیگر می شود. البته استفاده از این کیسه هوا در خودروهای معمولی خیلی مرسوم نیست.

ایربگ کمربندی در کمربند ایمنی قرار می گیرد و از صدمه وارده از سمت کمربند ایمنی هنگام کشیده شدن آن جلوگیری نماید.

ایربگ عابر در واقع جدید ترین نوع کیسه هوای استفاده شده برای بالا بردن ایمنی خودرو است. این نوع از ایربگ ها در خارج از کابین تعبیه می شود و در صورت بروز حادثه، از عابر، دوچرخه سوار و... در مقابل ضربه وارد شده حفاظت می کند و آسیب را به حداقل می رساند.

علت باز نشدن کیسه هوا تونلند چیست؟

ایربگ ها محافظ سلامت سرنشینان یک خودرو در زمان حادثه و وقوع تصادف هستند اما ممکن است در هنگام اتفاق افتادن یک سانحه، کیسه های هوا باز نشوند و آسیب های زیادی به افراد درون اتاقک خودرو وارد شود. خرابی حسگر، مشکل در تنظیمات کامپیوتر خودرو، اختلال در سیم کشی و برق خودرو میتواند از دلایلی باشد که ایربگ ها در زمان پیشامد عمل نکند.

وارد شدن ضربه متمرکز به بدنه خودرو، وارد شدن ضربه به صورت تدریجی، وارد شدن ضربه با شدت کم و پیایی، علتهایی است که در آن سنسور ها متوجه تصادف و سانحه نمی شوند و در نهایت کیسه های هوا به خوبی عمل نکرده یا باز نمی شوند.

در صورتی که ایربگ ها عملکرد خوبی نداشته باشند و کامل باد نشوند یا به طور کلی باز نشوند، بهتر است برای رعایت ایمنی و تضمین سلامت سر نشینان خودرو، این جز مهم تعمیر شود.

مطالب مرتبط

سرسیلندر تونلند | میل‌لنگ تونلند | پیستون تونلند | رینگ تونلند | شاتون تونلند | یاتاقان تونلند | کاسه‌نمد و بلبرینگ تونلند | دریچه‌گاز تونلند | سیستم صوتی تونلند | پدال گاز تونلند | ترموستات تونلند | کمپرسور کولر تونلند | ایربگ تونلند | استارت تونلند | دینام تونلند