هیچ محصولی یافت نشد.

سیستم خنک کننده کابین خودرو یکی از مهم ترین اجزای خودرو محسوب می شود که در فصول گرم سال، بسیار پرکاربرد و ضروری است. امروزه داشتن سامانه خنک کننده در هر خودرویی الزامی و پر اهمیت می باشد. این سیستم از بخش های مختلفی تشکیل شده است اما با اهمیت ترین بخش سیستم تهویه، کمپرسور است که نقش مهمی را در گرداندن گاز فریون بر عهده دارد. در مجموعه کولر خودرو، گاز مبرد یا فریون در جریان است که به علت دمای پایین خود گاز، گرما محیط را جذب کرده و کابین را خنک می نماید.

سیستم خنک کننده تونلند شامل چه قطعاتی است؟

امروزه سیستم های خنک کننده یکی از اجزای جدا نشدنی خودرو ها هستند و اهمیت این مجموعه در فصل گرم سال بسیار نمود پیدا می کند. این سیستم از اجزایی همانند کمپرسور، کندانسور، سوئیچ، کپسول خشک کننده، فن کولر، سیم کشی، رسیوردرایر تشکیل شده است.

کمپرسور کولر تونلند چیست؟

برای شناخت کمپرسور بهتر است کمی دقیق تر این جز مهم سیستم تهویه خودرو، مورد بررسی قرار بگیرد. در تعریف کلی، کمپرسور در واقع قلب سیستم خنک کننده خودرو است و منتقل کردن گاز سرد بر عهده کمپرسور می باشد.

کمپرسور یک جز مکانیکی است که شامل چندین سیلندر و پیستون می شود. در واقع این قطعه هوا را می مکد و وارد سیلندر می کند، بعد از وارد کردن هوای داخل سیلندر، از طریق لوله ها به اواپراتور منتقل شده و در نهایت به کمک فن هوای خنک وارد اتاقک خودرو می شود. متراکم کننده درسیستم کولر وظیفه دارد تا گاز خنک کننده یا همان گاز مبرد را از اواپراتور به کندانسور برساند و بعد از طی کردن مسیری گاز خنک کننده را مجدد به اواپراتور منتقل نماید.

کمپرسور وظایفی همچون جاری کردن گاز مبرد در خودرو، ماننع شدن از نمناک شدن کابین خودرو و خنک کردن سیسستم تهویه خودرو را بر عهده دارد.

انواع کمپرسور چیست؟

بسته به ساختارهای متفاوت در قدرت موتور و وزن موتور، کمپرسورها نیز انواع مختلفی دارند. کمپرسور کولر دینامیکی، کمپرسور جابه جا مثبت و کمپرسور کولر تک مرحله ای از انواع رایج کمپرسورها هستند که با توجه به نحوه منتقل شدن انرژی به سیال ها مورد استفاده قرار می گیرند.

از منظر آب بندی نیز کمپرسور کولر به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. چرا که آب بندی و عایق شدن این قطعه، از اهمیت بالایی برخوردار است. از نظر عایق بودن، کمپرسورها به چهار دسته حلقوی، لابیرنتی، مکانیکی و هیدرواستاتیکی تقسیم می شوند.

کمپرسورها، ظرفیت های متفاوتی دارند و میتواند ثابت یا متغیر باشد. ظرفیت ثابت یک کمپرسور با H، ظرفیت متغیر که متناسب با پیستون ها است و میزان جا به جایی آن را نیز معین می نماید با حرف V نمایش داده شده و مشخص می گردد.

اجزای کمپرسور تونلند چیست؟

کمپرسور از اجزای مختلفی تشکیل شده است که بخش های مختف آن می توان به بویین، پولی، شیر فلکه و کلاچ کمپرسور اشاره کرد.

نکات مهم در نگهداری سیستم خنک کننده تونلند چیست؟

کولر یکی از اجزای مهم در هر خودرو محسوب می شود و بهتر است از آن به خوبی نگهداری شود. برای نگهداری از کولر اتومبیل روش های زیر پیشنهاد می شود:

-       تعویض فیلتر هوا: فیلتر هوای کولر بهتر است هرچند وقت یکبار تعویض شود. هوای مرطوب درون سیستم کولر محلی مناسب برای رشد قارچ است و در صورتی که به این مهم توجه نشود، هوا به خوبی تصفیه نمی شود و میتوان موجب بروز بیماری های تنفسی شود.

-       تعداد سیلندر: در صورتی که خودرو دارای 6 سیلندر باشد، با روشن کردن و استفاده از کولر خودرو، قدرت موتور آن کاهش می یابد. بهتر است در این شرایط دور موتور کاهش پیدا کند و در مسیر های طولانی، خودرو با سرعت پایین تری رانده شود.

-       شرایط جاده: در صورت وجود ترافیک های سنگین یا در جاده هایی که شیب های تند دارد بهتر است به منظور مراقبت از سیستم تهویه خودرو، کولر روشن نشود.

-       چک کردن گاز سرد کننده سیستم تهویه: کولر خودرو نباید با گاز کم یا بدون گاز سرد کننده روشن شود. در صورت کمبود گاز خنک کننده در سیستم کولر باید جهت رفع این کمبود، اقدام لازم صورت گیرد.

شارژ کردن کولر تونلند چگونه است؟

شارژ کردن کولر به این معنا است که مخزن سیستم تهویه به اندازه ظرفیتش، از گاز خنک کننده مانند مبرد پر شود. بهتر است با شروع فصل گرم سال، سیستم کولر خودرو چک شود و در صورتی که کمبودی در گاز خنک کننده این سیستم وجود داشت، جبران گردد. البته نکته مهم این است که گاز خنک کننده مانند روغن موتور، کاهش می یابد اما اگر این کاهش بیش از حد و قابل توجه باشد، احتمال وجود نشتی در سیستم تهویه و خنک کننده خودرو وجود دارد.

علامت های خرابی کولر خودرو چیست؟

کولر خودرو نیز مانند خیلی از قطعات دیگر اگر نگهداری و رسیدگی نشود می تواند فرسوده و تخریب شود. در صورتی که تخریبی رخ بدهد، نشانه های زیر نمایان می گردد:

·      روشن نشدن کولر

·      خنک نشدن هوای کابین پس از روشن شدن کولر

·      نشر بوی نامطبوع از دریچه های کولر

·      کار نکردن کمپرسور

·      یخ زدگی لوله ها و اواپراتور

مطالب مرتبط

سرسیلندر تونلند | میل‌لنگ تونلند | پیستون تونلند | رینگ تونلند | شاتون تونلند | یاتاقان تونلند | کاسه‌نمد و بلبرینگ تونلند | دریچه‌گاز تونلند | سیستم صوتی تونلند | پدال گاز تونلند | ترموستات تونلند | کمپرسور کولر تونلند | ایربگ تونلند | استارت تونلند | دینام تونلند