هیچ محصولی یافت نشد.

پدال ها بخش جدا نشدنی در هنگام رانندگی هستند و اکثر افراد با این قطعات آشنایی دارند، اگر ایرادی در پدال گاز یا حتی ترمز و کلاچ پیش آید، میتواند بسیار خطر آفرین باشد.

عملکرد پدال گاز تونلند چگونه است؟

پدال گاز در بخش پایینی کابین خودرو و زیر پای راننده نصب می شود. این پدال به دریچه گاز متصل می شود و هنگامی که راننده پدال گاز را می فشارد، حجم هوای وارد شده به موتور افزایش یافته و در نهایت افزایش سرعت را به دنبال دارد. این افزایش میزان هوای وارد شده به پیشرانه، موجب بالاتر رفتن مصرف سوخت شده و عملکرد موتور نیز افزایش می یابد. پدال گاز در خودرو همانند اهرمی است که به کمک نیروی وارد شده از سمت پای راننده، دریچه گاز را مطابق با نیروی وارده باز می نماید تا حجم ورودی هوا و سوخت مصرفی مطابق فشردن پدال گاز تنظیم و به پیشرانه وارد گردد.

چه مشکلاتی ممکن است برای پدال گاز رخ دهد؟

به طور کلی پدال گاز با فشرده شدن فرمانی را به دریچه گاز می دهد تا حجم ورودی هوا را مطابق با فشار وارده تنظیم کند و در نتیجه آن میزان سوخت تزریق شده به پیشرانه افزایش می یابد. اما پدال گاز نیز ممکن است دچار خرابی شود به عنوان مثال، اگر پدال گاز به صورت ناگهانی فشرده شود، قدرت پیشرانه کاهش می یابد و دلیل آن می تواند بهم خوردن تنظیم پدال گاز و دریچه گاز باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد در واقع هوا و سوخت کافی و متناسب با نیروی وارده به موتور نمیرسد و قدرت موتور کاهش پیدا می نماید. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است آرام آرام پدال گاز فشرده گردد تا تنظیمات پدال گاز و دریچه آن دچار اختلال نشود. البته ممکن است با توجه به دلایل زیر بعد از فشردن پدال گاز همچنان سرعت خودرو افزایش پیدا نکند:

·      آب و بنزین با هم ترکیب شوند.

·      فیلترهای هوا و سوخت دچار مشکل گردد.

·      پمپ بنزین خودرو فرسوده شده باشد و در انتقال بنزین به موتور درست عمل نکند.

·      زمان بندی احتراق در موتور دچار مشکل شود و نظم آن بهم بریزد.

علت های گیر کردن پدال گاز چیست و در هنگام رخ دادن این مشکل چه باید کرد؟

گیر کردن پدال گاز نیز یکی از مشکلاتی است که ممکن است خطر آفرین باشد. این اتفاق دلایل مختلفی دارد که به صورت موردی ذکر می شود:

·      سنسور پدال گاز به درستی عمل نمی کند.

یکی از قطعات الکترونیکی که در خودروهای نوین مورد استفاده قرار می گیرد، سنسور گاز است. این سنسور در گاز خوردن ماشین نقش داشته و با مصرف سوخت رابطه مستقیم دارد. در صورتی که این سنسور دچار خطا یا مشکلی گردد، امکان دارد خودرو بدون دلیلی گاز بخورد و پدال گاز نیز گیر می کند.

·      دریچه گاز دچار گرفتگی شده است.

دریچه گاز رابطه مستقیمی با پدال گاز دارد. با فشردن پدال گاز، دریچه گاز بیشتر باز می شود و میزان هوای ورودی به موتور افزایش می یابد، سوخت بیشتری نیز وارد خودرو می گردد و در نتیجه سرعت خودرو افزایش می یابد. دریچه گاز ممکن است دچار گرفتگی گردد و هنگامی که این گرفتگی رخ داده باشد، پدال گاز بالا نمی آید و بعد از فشردن پدال گاز در همان وضعیت باقی می ماند. تجمع دوده در دریچه گاز میتواند از دلایل این گرفتگی باشد. در واقع در صورتی که دریچه گرفته باشد، با فشردن پدال گاز فشار زیادی به دوده های تجمع یافته وارد می شود و دریچه گاز نیز بیشتر باز می شود، احساس می شود که پدال گاز به حالت اولیه بر نمیگردد یا به اصطلاح گیر کرده است.

·      کابل شتاب دهنده که واصل بین پدال گاز و دریچه آن می باشد، آسیب دیده است.

کابل شتاب دهنده یکی از اجزای تشکیل دهنده ی پدال گاز است، کابل شتاب دهنده یک کابل لاستیکی است، که یک طرف آن به دریچه گاز متصل است. با فشرده شدن پدال گاز توسط راننده، این کابل کشیده می شود و دریچه گاز بازتر می شود تا حجم هوای ورودی به موتور افزایش یابد. اما ممکن است این کابل به خوبی عمل نکند و به دلایل مختلفی دچارآسیب گردد، در این صورت با فشردن پدال گاز، پدال مجدد به وضعیت اولیه بر نمیگردد و در نتیجه پدال گیر می کند. در صورتی که نحوه قرار گرفتن کابل در پوسته دچار تغییر گردد، پدال گاز به حالت ابتدایی بر نمیگردد.

·      پدال گاز به پدال ترمز گیر می کند.

یکی دیگر از عللی که میتواند باعث گیر کردن پدال گاز شود، نزدیک شدن این پدال به ترمز و دسته ترمز است. این مشکل به علت تنظیم نبودن پدال ها رخ میدهد

·      پدال گاز دچار شکستگی شده است.

هنگامی که در پیچ های تنظیم پدال گاز شکستگی رخ میدهد، پدال گاز ممکن است گیر کند و خطر آفرین باشد. اگر پدال گاز دچار شکستگی گردد قابل تعمیر نیست و باید تعویض گردد.

چگونه در هنگام گیر کردن پدال گاز تونلند از بروز حوادث ناگوار جلوگیری گردد؟

هنگامی که پدال گاز به اصطلاح گیر می کند با انجام موارد زیر میتوان از بروز حادثه های ناگوار و رسیدن آسیب جدی به سر نشینان جلوگیری کرد:

·      استفاده کردن از ترمز دستی: هنگامی که پدال گاز گیر می کند یکی از راه های متوقف کردن خودرو، استفاده از ترمز دستی می باشد. سرعت خودرو به کمک ترمز دستی و به تدریج باید کاهش یابد.

·      قرار دادن دنده در حالت خلاص: با فشردن پدال کلاچ در خودروهای دستی، دنده باید در حالت خلاص قرار گیرد. با قرار دادن دنده در حالت خلاص، با گاز خوردن خودرو سرعت شما تغییری نمی کند و میتوان باری توقف از ترمز یا ترمز دستی استفاده کرد.

·      خاموش کردن کامل خودرو (خاموش کردن موتور): برای توقف خودرویی که دچار اشکال در پدال گاز شده و پدال گاز آن گیر کرده است، یکی از راه حل ها خاموش کردن موتور است. البته خاموش کردن ناگهانی موتور در سرعت های بالا، می تواند آسیب هایی به بخش های مختلف خودرو وارد کند، اما حفظ جان سر نشینان تضمین می گردد.

§      در صورتی که جعبه دنده خودرو اتوماتیک نیست با فشردن پدال کلاچ، دنده ماشین باید خلاص گردد، با انجام این کار به احتمال زیاد مشکل پیش آمده برطرف شود.

§      در صورتی که جعبه دنده دستی نباشد و به اصطلاح خودرو اتومات باشد، استفاده نمودن از ترمز دستی و خاموش کردن موتور، نمیتواند اشکال رخ داده را حل نماید.

برای جلوگیری از بروز گیر کردن پدال گاز یا هر مشکل دیگری، بهتر است در فواصل زمانی معینی، اجزای خودرو چک شود و از سلامت قطعات آن اطمینان حاصل گردد.

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با پدال گاز تونلند

علت های گاز نخوردن خودرو چیست؟

گاز نخوردن خودرو، با وجود فشرده شدن پدال گاز، نشانه وجود مشکلی در خودرو است. وجود این مشکل میتواند به دلایل مختلفی همچون تمام شدن روغن، خرابی پمپ بنزین خودرو، عیب در دیسک و صفحه و... باشد.

اتمام روغن خودرو یکی از دلایلی است که موجب گاز نخوردن خودرو می شود. در صورتی که روغن استفاده شده در خودرو از کیفیت خوبی برخوردار نباشد و یا روغن اتومبیل تمام شود، باید نسبت به تعویض روغن یا افزایش حجم روغن در خودرو اقدام شود.

فرسودگی و خرابی دیسک و صفحه نیز از عوامل دیگری است که موجب بروز اشکالاتی در خودرو می شود. تخریب و فرسایش دیسک و صفحه خودرو میتواند امکان بروز مشکلاتی در گاز خوردن خودرو را تقویت کند. برای جلوگیری از بروز این نوع مشکلات بهتر است در صورت فرسودگی دیسک و صفحه نسبت به تعویض آن اقداماتی انجام گیرد.

علت گاز خوردن بیش از اندازه خودرو چیست؟

از مشکلات دیگری که ممکن است به وجود آید، گاز خوردن بیش از اندازه اتومبیل است که دلایل متفاوتی دارد.

·      اشکال در استپر موتور

·      عیب در دریچه گاز

·      خرابی در سنسور دور موتور

·      خرابی کابل گاز

·      خرابی در انژکتور خودرو

·      اشکال و اختلال در ECU خودرو

·       فرسودگی شمع خودرو

دلیلی که هنگام فشردن پدال گاز، سرعت افزایش نمی یابد چیست؟

گاهی ممکن است که با فشردن پدال گاز، سرعت افزایش پیدا نکند. در صورتی که این مشکل رخ داد بهتر است هرچه سریع تر علت بروز اشکال پیدا شده و نسبت به تعمیر یا تعویض قطعه معیوب اقدام گردد. شل شدن سیم گاز خودرو، خرابی در پمپ بنزین اتومبیل، آلودگی فیلتر هوا و شکستن یا فرسودگی رینگ پیستون، می تواند از دلایل عدم افزایش سرعت با وجود فشردن پدال گاز باشد.

مطالب مرتبط

سرسیلندر تونلند | میل‌لنگ تونلند | پیستون تونلند | رینگ تونلند | شاتون تونلند | یاتاقان تونلند | کاسه‌نمد و بلبرینگ تونلند | دریچه‌گاز تونلند | سیستم صوتی تونلند | پدال گاز تونلند | ترموستات تونلند | کمپرسور کولر تونلند | ایربگ تونلند | استارت تونلند | دینام تونلند