هیچ محصولی یافت نشد.

در صنعت خودرو سازی، تلاش می شود تا با ارائه ی امکانات رفاهی مانند صندلی های استاندارد، تعداد بیشتر سنسورها، شرایط آینه ها و... سفری راحت تر را برای سرنشینان خودرو رقم بزنند. از جمله این امکانات، می توان به سیستم صوتی خودرو اشاره کرد. تجربه کردن رانندگی لذت بخش میتواند با موسیقی دلخواه راننده صورت پذیرد. در گذشته خودروهایی که دارای سیستم صوتی بودند، از جمله خودرو های لوکس محسوب می گشتند، اما امروزه ضبط و سیستم های صوتی جزو جدا نشدنی خودروها هستند. هر فرد میتواند بسته به نیاز و سلیقه شخصی از سیستم صوتی تعبیه شده از سمت کارخانه خودرو سازی استفاده کند یا به دلخواه ضبط و سایر اجزای سیستم صوتی را تغییر داده و شخصی سازی کند.

عملکرد سیستم صوتی تونلند چگونه است؟

در تولید همه خودرو ها سیستم صوتی نصب می گردد تا سرنشینان بتوانند فایل های صوتی دلخواه خود را پخش نمایند. سیستم های صوتی اولیه در خودروهای آمریکایی توسط برند موتورولا تولید و تعبیه شد که از یک ضبط تک بانده تشکیل شده بود و قابلیت دریافت دو موج رادیویی را داشت. بعد از مدتی ضبط ها پیشرفت کردند و تعداد بیشتری از امواج را دریافت می کردند و در نهایت سیستم هایی با قابلیت خواندن نوار کاست ها به خودروها اضافه شد. به مرور آپشن های بیشتری به ضبط ها اضافه شد و کیفیت صدا بهتر شد تا جایی که امروزه سیستم های صوتی ترکیبی از بالاترین مهندسی الکترونیک، هوش مصنوعی و صدا شناسی می باشند.

فضای آکوستیک کابین خودرو به کیفیت بهتر صدای پخش شده از سیستم صوتی کمک می نماید. عموما خودروها پایه ای ترین حالت فضای آکوستیک لازم یک سیستم صوتی را دارند، اما برای نصب سیستم های صوتی پیشرفته و حرفه ای، بهتر است ابتدا فضای خودرو، مقدار خروج صدا از خودرو، ابعاد و فرم خودرو مورد بررسی قرار گیرد و متناسب با ویژگی خودرو، سیستم مناسب نصب گردد.

سیستم صوتی تونلند از چه اجزایی تشکیل شده است؟

بسته به نوع خودرو، سیستم های صوتی اجزا و بخش های متفاوتی دارند، اما سیستم های صوتی به طور کلی شامل اسپیکر، ووفر، هدیونیت، توییتر، آمپلی فایر، کامپوننت و... می شود.

هدیونیت در واقع همان کنسول سیستم صوتی است که کاست، سی دی پخش می کند و امروزه خروجی های USB و AUX نیز دارد. این خروجی ها قابلیت پخش از فلش مموری و گوشی تلفن همراه را فراهم می کنند. هدیونیت های کنونی قابلیت جدا شدن از بخش مرکزی را دارند. هدیونیت ها اکنون در دو نوع پخش دو دین و پخش تک دین تولید می شود و مورد استفاده قرار میگیرد.

اسپیکر یا همان باند، وظیفه پخش صدا را بر عهده دارد و صدایی که از روی کاست یا سی دی توسط هدیونیت خوانده می شود را پخش می نماید. بلندگوها با توجه به بلندی صدا و کیفیت آن طبقه بندی می شوند. اسپیکرهای خودرو متناسب با نوعشان در دو دسته کامپوننت و کواکسیال دسته بندی می شوند. بلندگوهایی که از دسته کامپوننت هستند در خودرو ها بیشتر استفاده می شوند و انواع باندهای دسته ی کواکسیال در سیستم های صوتی فوق حرفه ای کاربرد دارند. اسپیکرها از نظر دارا بودن آمپلی فایر مرکزی به دو دسته ی بلندگوی پسیو و اسپیکر اکتیو تقسیم بندی می شوند که اسپیکرهای پسیو از آمپلی فایر مرکزی برخوردار نیستند.

آمپلی فایر در واقع تقویت کننده صدا است و بدون کمک آمپلی فایر، هیچ صدایی از اسپیکرها پخش نمی شود. آمپلی فایرها در چهار دسته ی مونو، دو کاناله، چهار کاناله و شش کاناله تولید و مورد استفاده قرار می گیرند.

·      آمپلی فایر مونو: این نوع از آمپلی فایر دارای تنها یک خروجی است و برای سیستم های صوتی ای با یک باند مناسب است.

·      آمپلی فایر دوکاناله: آمپلی فایر دو کاناله برای سیستم های صوتی که یک جفت اسپیکر دارند مناسب است. در واقع این جفت اسپیکر باید قابلیت وصل شدن به آمپلی فایر را داشته باشند.

·      آمپلی فایر چهار کاناله: هنگامی که نیاز باشد دو اسپیکر و یک ساب ووفر مورد استفاده قرار بگیرد از آمپلی فایر های چهار کاناله استفاده می شود.

·      آمپلی فایر شش کاناله: در سیستم صوتی ای که دارای دو بلندگو و دو ساب ووفر است از آمپلی فایر شش کاناله بهره می برند.

ووفر و ساب ووفر از جمله قطعات سیستم های صوتی خودرو هستند و نوعی بلندگو محسوب می شوند. این اسپیکرها در ابعاد بزرگ ساخته می شوند که تنظیم صدای بم، کوبشی صدای موسیقی در حال پخش را برعهده دارند. ووفر و ساب ووفر در اتومبیل نیاز به فضای زیادی دارند و در هنگام استفاده از این نوع از باندها باید به نوع خودرو و کابین آن توجه داشت.

کامپوننت که با نام باند 16 سانتی متری نیز شناخته می شود و در کیفیت صدا، قدرت تلرانس بالا نسبت به اسپیکرهای معمولی برتری دارند. این اسپیکر ها فضای سه بعدی در اتاقک اتومبیل ایجاد می کنند و همچنین قابلیت دارد تا فرکانس های آزاردهنده را حذف نماید. کامپوننت با توجه به اینکه در اندازه هایی مشخص تولید می شود می توانند به راحتی جایگزین اسپیکر های اصلی اتومبیل شوند.

توییتر برای پخش شدن صداهایی با فرکانس های زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، در واقع توییتر میتواند صداهای بالای 100 هرتز را پوشش داده و پخش نماید. توییترها در پی تکمیل صدای ووفرها و ساب ووفرها نصب می شود تا مکمل فرکانس های پایین فایل صوتی باشد.

مطالب مرتبط

سرسیلندر تونلند | میل‌لنگ تونلند | پیستون تونلند | رینگ تونلند | شاتون تونلند | یاتاقان تونلند | کاسه‌نمد و بلبرینگ تونلند | دریچه‌گاز تونلند | سیستم صوتی تونلند | پدال گاز تونلند | ترموستات تونلند | کمپرسور کولر تونلند | ایربگ تونلند | استارت تونلند | دینام تونلند